Про нас
Центр сучасної культури у Дніпрі (Dnipro Center for Contemporary Culture / DCCC) — українська культурна інституція, яка з 2019 року створює проєкти у сфері сучасного мистецтва, медіа, урбаністики та неформальної освіти. Це платформа для міжнародного співробітництва, досліджень та роботи з міськими спільнотами. Засобами мистецтва та культури говоримо про ідеї та проблеми, які хвилюють суспільство, намагаємось осмислити власну історичну спадщину та зробити українські голоси гучнішими у глобальному контексті.
DCCC — незалежна та молода інституція, яка виросла з низової ініціативи. Ми прагнемо створювати актуальний культурний продукт, посилювати взаємодію між спільнотами у Дніпрі, сприяти налагодженню зв'язків між Україною та іншими країнами через культурні проєкти. Наша команда тільки шукає підходи до роботи з локальним контекстом, експериментує з форматами та намагається зрозуміти, як має функціонувати культурна інституція у Дніпрі, щоб це мало позитивний вплив на місто та його мешканців. У майбутньому ми прагнемо побудувати сталу інституцію, яка буде видимою на культурній мапі України й за її межами та робитиме свій внесок у розбудову й поширення української культури.
Наразі DCCC об’єднує кілька резидентів: громадську організацію Культура Медіальна, галерею Артсвіт та французький центр Альянс Франсез. Після початку повномасштабної війни тут також працювали волонтерські та гуманітарні ініціативи, а на базі DCCC діяв тимчасовий соціальний хаб, в якому проходили благодійні культурні та освітні події для дніпрян та тих, хто вимушено переїхав до міста.
Наші проєкти фінансуються з грантів національних, європейських і американських організацій та фондів, серед яких вже були Український культурний фонд, Британська Рада, German Foreign Office Relief Fund, Данський культурний інститут в Естонії, Латвії та Литві, USAID, NED, Goethe-Institut. Резиденти DCCC мають власні моделі фінансування, які часто поєднують краудфандингові кампанії, кошти з міського бюджету або грантів.
DCCC розташований у колишній будівлі губернського земства. Зараз у ній тривають ремонтно-відновлювальні роботи. Після їхнього завершення тут працюватимуть декілька публічних просторів: галерея, Блакитна зала, лекторій, бібліотека, виставкові приміщення, подвір’я, тераса, кафе та власна крамниця.
Наша місія — затвердити Дніпро на мапі Європи як активного учасника культурних процесів, підтримати та дослідити сучасну культуру міста.
Наші цінності: актуальність, соціально критичне мистецтво, якісний контент, міждисциплінарність, експериментальність, інноваційність, демократичність, відкритість, різноманітність, інклюзивність, свобода.
Історія
Ідея створення культурного центру, який би став місцем для репрезентації сучасної культури та взаємодії між містянами, з’явилася ще у 2015 році. Після Революції Гідності співзасновники DCCC, громадська організація Культура Медіальна, створили фестиваль аудіовізуального мистецтва та нових медіа Конструкція, прагнучи ініціювати зміни в культурному середовищі Дніпра. Проєкт звертався до фізичного та уявного образу Дніпра, пропонував новий погляд на його особливості та привертав увагу до спільного: простору, відповідальності, майбутнього. Конструкція щорічно проводиться й дотепер у різних міських локаціях включно з DCCC.
Після проведення перших фестивалів стало зрозуміло, що Дніпру не вистачає спільного простору, який би презентував актуальні світові культурно-мистецькі тенденції та водночас працював із локальним контекстом. Почалися пошуки фізичного місця для майбутнього Центру сучасної культури у Дніпрі, а поки його не було, інституція існувала лише у віртуальному просторі — як сторінка на Facebook. Близько двох років йшли перемовини із містом, областю та приватними власниками різних просторів у Дніпрі. За цей час було створено 5 концепцій та проєктів культурних центрів у різних локаціях, що так і не втілилися з різних причин, зокрема через те, що це некомерційний проєкт.
У 2017 році Культура Медіальна вдалася до експерименту — до четвертого фестивалю Конструкція спільно з командою архітекторів та мешканців Дніпра створили тимчасовий публічний простір Сцена:Stage. Він розташувався у закинутій частині парку Шевченка, на місці старого амфітеатру. Це була тимчасова дерев’яна споруда, де проходили кінопокази, лекції, воркшопи, виставки, концерти та інші події. Сцена:Stage з’явилася завдяки зусиллям містян: до побудови конструкції долучалися всі охочі, а кошти на неї збирали через краудфандинг. Цей проєкт став прототипом культурного центру — його будували саме для розуміння того, якого простору потребує місто. Вже за рік Сцена:Stage розібрали, почалась розробка DCCC, над концепцією якого спільно працювали команди Культура Медіальна, галереї Артсвіт, Альянс Франсез та Чеського центру в Києві.
Проєкт Сцена:Stage став відомим далеко за межами Дніпра. У червні 2018 року він отримав премію Special Mention на European Prize for Urban Public Space 2018 в Барселоні як один із найкращих публічних просторів Європи та номінувався на архітектурну європейську премію The European Union Prize for Contemporary Architecture — Mies van der Rohe Award.
У 2018 році, після успішної роботи з проєктом Сцена:Stage, вдалося домовитися із власниками будівлі, благодійним фондом «Центр єврейської освіти», про створення культурного центру в будівлі колишнього губернського земства. Будівля розташовується на Крутогірному узвозі та складається із трьох корпусів: Старого, Нового й Секретарського. У другій половині 19 століття використовувалася як приватна резиденція, потім її придбали для розміщення губернської земської управи. Після 1917 року будівля використовувалася як військовий штаб. З кінця 1990-х приміщення стояло покинутим, а вже з 2019 року коштом власників у ньому почалися реставраційні та ремонтні роботи. Для збереження пам’ятки команда архітекторів, істориків та фахівців у сфері культури сформувала комплексний підхід, що прагне показати різні періоди життя будівлі та водночас адаптувати її до сучасних потреб. Після завершення робіт в DCCC працюватимуть декілька просторів: галерея, Блакитна зала, лекторій, бібліотека, виставкові приміщення, подвір’я, тераса, кафе та власна крамниця.
З 2019-го через ремонт в будівлі Центр сучасної культури у Дніпрі працює у частковому форматі. До початку повномасштабної війни тут проходили виставки, фестивалі, освітні програми, резиденції для митців, мистецькі та урбаністичні проєкти.
24 лютого 2022 року DCCC тимчасово припинив свою діяльність, а з березня на його базі відкрився соціальний хаб для місцевих мешканців та вимушено переміщених осіб. Тут проходили кінопокази спільно з Довженко-Центром, благодійні музичні події, зустрічі розмовного клубу української та ком’юніті кухні, дискусії з українськими експертами та експертками, мистецькі заняття для дітей, воркшопи та записи подкасту про культуру в умовах війни ПОМІЖ. На 2023 рік наша команда запланувала нову програму, яка покликана сприяти відновленню культурних практик у Дніпрі та навколишніх регіонах.
Команда
Андрій Палаш
Директор DCCC, голова Культура Медіальна, кураторський борд DCCC
Катерина Русецька
Програмна кураторка Культура Медіальна, кураторський борд DCCC
Ірина Полікарчук
Директорка та програмна кураторка галереї Артсвіт, кураторський борд DCCC
Вікторія Нікітіна
Кураторка колекції галереї Артсвіт
Марія Ярчук
Проєктна менеджерка Культура Медіальна
Аліна Стаменова
Комунікаційна менеджерка DCCC та Культура Медіальна
Дінара Халілова
PR-менеджерка Культура Медіальна
Олександра Шовкун
Проєктна менеджерка галереї Артсвіт
Анна Маслова
Адміністраторка
Олена Приходько
Фінансова менеджерка
Оля Василець
Медійниця
Богдан Сомов
Технічний менеджер
Станіслав Пивонос
Комунікаційний менеджер галереї Артсвіт
Міла Костяна
Дизайнерка
Олена Місюра
Контент-мейкерка
Резиденти
Організації-резиденти, які працюють в Центрі сучасної культури у Дніпрі.
Альянс Франсез
Культурно-просвітницька некомерційна громадська організація, яка функціонує за підтримки Посольства Франції. У Дніпрі діє з 1991 року. Місія Альянс Франсез — поширення французької мови та культури в усьому світі, заохочення до діалогу культур.
Kultura Medialna
Громадська організація, яка працює у Дніпрі з 2013 року. Kultura Medialna створює та керує проєктами в галузі мистецтва, культури, урбаністики, неформальної освіти, розвитку громад та медіа. Серед проєктів організації: фестиваль аудіовізуального мистецтва «Конструкція», експериментальний культурний простір Сцена: Stage, розробка навчальної програми «Менеджмент соціокультурної діяльності» в Дніпровському мистецько-художньому коледжі культури.
Галерея Артсвіт
Мистецька інституція, що працює у Дніпрі з 2013 року. З того часу вона стала культурною платформою для міждисциплінарних проєктів, дискусій та репрезентацій сучасного українського мистецтва. Співпрацюючи з провідними художниками, кураторами та мистецтвознавцями, галерея підтримує актуальні мистецькі напрями через організацію виставкових проєктів, резиденцій та практикумів, лекцій, освітніх програм для дітей та дорослих.
Проєкти
У цьому розділі можна дізнатися про наші актуальні та вже завершені проєкти.
DCCC: Ми працюємо
Програма, спрямована на підтримку культурних діячів Дніпра та дослідження міста
І я дивлюсь на близьке місто
Освітньо-перформативна подія
Я не люблю природи, якою вона є
Програма кінопоказів
Ком'юніті кухня
Простір для спільного приготування їжі та спілкування
Артсвіт дітям
Програма галереї Артсвіт для дітей та підлітків
Прифронтові географії
Програма кінопоказів спільно з Довженко-Центром
Резиденція для молодих митців та мисткинь
Проєкт для митців та мисткинь, які починають свій творчий шлях
Майбуття
Цикл кінопоказів
Партнери
Як нас знайти
Адреса: Крутогірний узвіз, 21а.
До DCCC можна потрапити з боку Крутогірного узвозу або зі сторони Успенської площі.
Через ремонтні роботи наразі працює лише вхід з Успенської площі.