4 квітня – 30 червня
Вхід вільний
Виставка «Ріка кричала, вила, як поранений звір»
4 квітня о 18:00 в Центрі сучасної культури у Дніпрі (DCCC) відкриється виставка «Ріка кричала, вила, як поранений звір», що досліджує кінематографічну репрезентацію підкорення річки Дніпро.
Куратори виставки, кінознавці Довженко-Центру Олександр Телюк, Альона Пензій та Станіслав Битюцький, звертаються до минулого, щоб дослідити процеси, здійснені радянською модернізацією: побудову каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі та ідеологічне переосмислення водних ресурсів України.
Побудова ГЕС, особливо Дніпрельстану (1927-1932), як і багато інших великих радянських проєктів, активно висвітлювалася в кіно та осмислювалася митцями, зокрема Дзиґою Вертовим, Олександром Довженком, Іваном Кавалерідзе, Арнольдом Кордюмом та Юлією Солнцевою. Утім, в українських радянських стрічах часто показували не тільки позитивні образи масштабних будівництв, а й домодерні форми співжиття з річками та негативні наслідки індустріальної експлуатації водойм.
Нинішні трагедії, підрив російськими військами греблі Каховського водосховища 6 червня 2023 року, соціальні та екологічні наслідки якого будуть оцінені лише у майбутньому, а також нещодавнє влучання в гідроспоруди та плотину ДніпроГЕС, спонукають дослідити індустріалізацію річки, поставити питання щодо подальшого співіснування з водоймами. Вони також підштовхують до пошуку делікатних способів «деколонізації природи».
Проєкт був створений в рамках 5-ї Київської бієнале та вперше представлений в Довженко-Центрі (Київ).
«Нова ітерація символізує подальше життя проєкту та його переміщення вниз по течії Дніпра, в місто, здавна повʼязане з темою річки. Неподалік починаються пороги, які затопило Дніпровське водосховище. Тут жив і працював один з героїв нашої виставки історик Дмитро Яворницький, керівник Дніпробудівської археологічної експедиції та творець україноцентричного козацького образу міста. Як жодна поїздка на будівництво Дніпрогесу у 20-30-ті роки XX століття не оминала Катеринослав-Дніпропетровськ, так і ми не могли оминути нагоди запропонувати нашу оповідь на огляд сучасній дніпровській публіці», — розповідають куратори виставки.
Назва виставки — цитата з роману «Без ґрунту» письменника, що народився у Дніпрі, В. Домонтовича: «Ми стояли на березі і слухали рев збентеженої ріки. Ріка кричала, вила, як поранений звір. З рани кошлатого звіра текла блакитна кров».
В рамках експозиції зібрані роботи режисерів минулого століття — Олександра Довженка, Михаїла Кауфмана, Акселя Лундіна, Дзиґи Вертова, Івана Кавалерідзе, Леоніда Осики, Юлії Солнцевої, Арнольда Кордюма та Євгена Макарова, а також сучасних діячів — Миколи Базаркіна, Олексія Податя, Яреми Малащука та Романа Хімея.
Побачити виставку можна буде до 30 червня. Вхід вільний.
Виставка у Дніпрі створена у співпраці ГО Культура Медіальна, Національного центра Олександра Довженка та Центру візуальної культури, за фінансової підтримки Данського культурного інституту та New Democracy Fund.